פרוייקט דיאלוג וזהות

פרויקט "דיאלוג זהות"

 

הרעיון העומד מאחורי פרויקט “דיאלוג וזהות”, הוא שלא נוכל לקיים דיאלוג אמיתי עם האחר, עד שלא נכיר את זהותנו. הפרויקט הוא תכנית ניסוי שיוזמת קרן “תל”י”, בשיתוף ארגון ”JCJCR” - מרכז ירושלים ליחסי יהודים נוצרים ורשת בתי הספר הקתוליים בישראל.

במסגרת הפרויקט  מתקיימים מפגשים בין תלמידים מרשת תל”י עם תלמידים מרשת בתי הספר הקתוליים בישראל בהם לומדים ערבים - מוסלמים ונוצרים. יחד לומדים הילדים טקסטים קנוניים דתיים, כמו התנ”ך, הברית החדשה והקוראן, ומתוודעים לדומה ולשונה בין שלוש הדתות.

המיוחד בפרויקט, מציינים יוזמיו, הוא שהדת היא הגורם המרכזי בהיכרות ולא אלמנט מודחק וטעון.

אווה הלחמי, בוגרת מכון מנדל ומנהלת הפרויקט מטעם קרן תל”י, מאמינה שהדת היא אלמנט שיש בו כוח ליצור קשר בין העמים ולבנות את הגשר לדיאלוג ביניהם.

ילדי כתות ו' בשנת תשע"ג נפגשו, במסגרת הפרויקט, עם תלמידים ערבים נוצרים ברמלה הלומדים בביה"ס "טרה סנטה".

בין התלמידים נערכו במהלך השנה 3 מפגשים בהם התוודעו אחד לשני ויצרו קשרים חברתיים באווירה פתוחה ומהנה. צוות המורות של שני בתי הספר למדו בהשתלמות מיוחדת על – מנת לקבל כלים כדי ללמד תכנים ייחודים לקראת המפגשים, תכנים הקשורים לזהותנו כיהודים ולזהות של האחר ועל מנת ליצור מפגשים איכותיים ומיטביים בין התלמידים.

ילדי ביה"ס התארחו בביה"ס טרה סנטה ברמלה וזכו ליחס של כבוד מצד התלמידים, המפגש כלל ביקור בכנסיה ופעילות חברתית משותפת. ילדי טרה סנטה ביקרו בבי"ס שלנו ולאחר הפעילות החברתית ביקרו בבית כנסת שם נפגשו עם הרב אלישע וולפין שהסביר להם על מבנה בית הכנסת ואורחות התפילה בו.

שתי המורות שהובילו את הפרויקט בביה"ס, ענבל זאבי – רכזת תל"י ואורלי חשאי מחנכת כתה ו' טסו לשוויץ יחד עם המורים מבית הספר טרה סנטה ועם עוד צוותי מורים יהודים ונוצרים מצפון הארץ שמשתתפים בפרויקט. המסע לשוויץ חיזק את הקשר בין צוותי ההוראה.

השנה יימשך ויתרחב הקשר בין תלמידי יסודות ובין תלמידי טרה סנטה מרמלה.

 

 

שינוי אחרון: 13/08/2015, 11:42